Honours Boards

Nomads members who have been honoured for their achievements.


Skipper  / Boat of the Year

YearSkipperBoat
2021Kevin AllardyceBulldog
2020Mark CockcroftWatermark
2019Richard MoselyHooker IV
2018Mitchell MooreNauti Boy
2017Mark CockcroftWatermark
2016Hennie de BeerBoertjie
2015Mitchell MooreNauti Boy
2014Pieter RangeShaya Lo Manzi
2013Grant EstmanGaffit
2012Leon NelMy Dream
2011Mitchell MooreNauti Boy
2010Mitchell MooreNauti Boy
2009Johan LangeEnigme
2008Mike KochTequila Sheila
2007Graham MorganAnglers Taxi
2006Grant EstmanGaffit II
2005Graham MorganAnglers Taxi
2004Graham MorganAnglers Taxi
2003Grant EstmanGaffit
2002Donovan WadeleyThe Don
2001Denham TownsendDenwa-One
2000Dick PrattIvanhoe
1999Dick PrattIvanhoe
1998Leon de BeerMarsea
1997Dick PrattIvanhoe
1996Jannie UysArchimedes
1995Dick PrattIvanhoe
1994Gordon HowellFlash Gordon
1993Brian HartAce of Hearts
1992Trevor AshingtonDepth Charge
1991E CrispinTaurus
1990J MarshallThe Gap
1989J OsmersHello C
1988Dick PrattIvanhoe
1987Dave KnudsenSkybird
1986Ted AdamsSon of a Beach
1985Trevor AshingtonDepth Charge

Top


Angler of the Year

YearAngler
2021Michael Baty
2020Mark Cockcroft
2019Trevor Mosely
2018Mitchell Moore
2017Mark Cockcroft
2016Mitchell Moore
2015Jorg Schultz
2014Tig Andrin
2013Grant Estman
2012Danie Jacobs
2011Mitchell Moore
2010Friedel Kirstein
2009Mitchell Moore
2008Wynand Wiering
2007Coen Vermaak
2006Abrie Botha
2005Anton Faurie
2004Graham Morgan
2003Stephen Verheul
2002Charles Saville
2001Denham Townsend
2000Dick Pratt
1999Dave Finlayson
1998Denham Townsend
1997Fred Osmers
1996Rita Uys
1995Dick Pratt
1994Gordon Howell
1993Gordon Howell
1992Trevor Ashington
1991Charles Saville
1990J Marshall
1989Fred Osmers
1988Dorothy Uys
1987Dorothy Uys
1986Dorothy Uys
1985Trevor Ashington

Top


Most Meritorious Fish

YearAnglerSpecies
2021Natalie Lenferna7.52 kg Skipjack
2020Jan Potgieter9.72 kg  Dorado
2019Ian van Zyl20.0 kg Wahoo
2018Trevor Mosely17.0 kg Yellowfin Tuna
2017Eric Abrahms18.65 kg Yellowfin Tuna
2016Ian Wehmeyer 21.6 kg Wahoo
2015Anton Gets20.0 kg King Mackera;
2014Mark Cockcroft16.5 kg Yellowfin Tuna
2013Eric Abrams13.5 kg Yellowfin Tuna
2012Werner van Rooyen31.1 kg Wahoo
2011Richard Mosley11.9 kg King Mackeral
2010Eric Abrams25.55 kg Yellowfin
2009Wesley Strydom17.7 kg Wahoo
2008Douglas Crawley29.4 kg Wahoo
2007Mike Spinks10.44 kg Yellowfin
2006Wesley Strydom21.65 kg Yellowfin
2005Johan Lange22.7 kg Yellowfin
2004Coen Vermaak13.9 kg Couta
2003Coen Vermaak43.6 kg Sailfish
2002Charles SavilleT&R Blue Marlin
2001Denham TownsendT&R Blue Marlin
2000Leon Nel33.3 kg Sailfish
1999Peter Finch21.6 kg Yellowfin
1998John Lindsay44.25 kg Sailfish
1997R Keith23.3 kg Cuda
1996Warren Meredith171.7 kg Black Marlin
1995Anthony Illing156 kg Hammerhead
1994Dave MacMillanT&R Sailfish
1993Gordon Howell36.0 kg Sailfish
1992Stephen Pratt40.7 kg Sailfish
1991Charles Saville108.5 kg Black Marlin
1990Robbie Knudsen118.5 kg Black Marlin
1989K Buitendag141 kg Black Marlin
1988T Jensen94 kg Black Marlin
1987Dorothy Uys21.28 kg Sailfish
1986J van der LindenT&R Marlin
1985Trevor AshingtonT&R Sailfish
1984Jeff Heyink87 kg Black Marlin
1983Robbie Knudsen270.5 kg Black Marlin
1982Dave Knudsen174 kg Blue Marlin
1981Hans Cik103.7 kg Black Marlin
1980Hans Cik85 kg Striped Marlin
1979Hans Cik96 kg Black Marlin
1978J van der Linden140 kg Black Marlin
1977Hans Cik11.0 kg Cuda
1976G Herbst15.9 kg Cuda
1975S Coertze29.9 kg Sailfish
1974DE Thompson35.4 kg Sailfish
1973A Moses38.1 kg Sailfish
1972Hans Bonarius38.1 kg Sailfish
1971D Wiggel36.5 kg Sailfish
1970Trevor Minot28.6 kg Sailfish
1969M Robinson14.4 kg Yellowfin
1968G Bender35.6 kg Sailfish

Top


Nomads Chairman

YearChairman
2021Kevin Allardyce
2020Colin Green
2019Colin Green
2018Mark Cockcroft
2017Mark Cockcroft
2016Dave Martin
2015Dave Martin
2014Dave Martin
2013Leon Nel
2012Leon Nel
2011Leon Nel
2010Friedel Kirstein
2009Friedel Kirstein
2008Friedel Kirstein
2007Friedel Kirstein
2006Anton Faurie
2005 Anton Faurie
2004Geoff Hardy
2003Geoff Hardy
2002Leon de Beer
2001Denham Townsend
2000Denham Townsend
1999Denham Townsend
1995Peter Henderson
1994Peter Henderson
1993Peter Henderson
1992Peter Henderson
1991Peter Henderson
1990Dick Pratt
1989Dick Pratt
1988Dick Pratt
1987Dick Pratt
1986Dick Pratt
1985Ted Adams
1984Ted Adams
1983Ted Adams
1982Ted Adams
1981Doc de Villiers
1980Doc de Villiers
1979Doc de Villiers
1978Doc de Villiers
1977Doc de Villiers
1976Doc de Villiers
1975Doc de Villiers
1974Trevor Minott
1973Peet Pienaar
1972Rob van den Giessen

Top


Springbok / Protea Anglers

Anton Faurie
Charles Saville (Capt)
Casper Walker
Clive Kern (Capt)
Dave Finlayson
Dave Martin (Capt)
Denham Townsend (Capt)
Dick Pratt (Capt)
Friedel Kirstein
G Louw
Grant Estman (Capt)
Gordon Howell
Hans Cik
John Henderson
Leon de Beer
Leon Nel
Lynette Adams
Mike Koch
Paddy Venske
Stuart Anderson
Ted Adams (Capt)
Trevor Spence
Warren Meredith (Capt)
Wynand Wiering (Capt)

Top


SADSAA Anglers

Andrew Lillico
Anton Faurie
Charles Saville
Clive Kern
Dave Finlayson
Dave Martin
Denham Townsend
Donovan Wadeley
Dick Pratt
Gordon Howell
Graham Morgan
Grant Estman
Ian Brook
J Muller
John Henderson
Kevin Allardyce
Leon de Beer
Leon Nel
Lizette Walker
Lynette Adams
Mark Cockcroft
Mike Koch
Paddy Venske
Stuart Anderson
Ted Adams
Tig Andrin
Trevor Spence
Warren Meredith
Wynand Wiering

SADSAA – Other

Coen VermaakSkipper
Piet FourieSafety Officer

Top


Provincial Anglers – Men

Abrie Botha
Adrian Feher
Alex Smith
Andre du Plessis
Andrew Lillico
Anton Faurie
Brendan Herald
Brian Davey
Charles Saville
Chris Basson
Chrisjan Jansen
Clive Kern
Coen Mynhardt
Craig Waldron
D MacMillan
Danie Jacobs
Dave Finlayson
Dave Knudsen
Dave Martin
Dave Visser
DE Thompson
Denham Townsend
Dick Pratt
Digby Holdsworth
Donovan Wadeley
E Clur
Eric Abrams
Eric Fletcher
Etienne Vercueil
F Crispin
Friedel Kirstein
G Louw
Geoff Hardy
Glen Day
Glenn Reynolds
G Holloway
Gordon Howell
Graham Morgan
Graham Vollmer
Grant Estman
HA Erasmus
Hans Cik
Hennie Liebenberg
Hennie Vos
Ian Brook
Ivor Matthee
J Beal
J Botha
J Dawson
J de Villiers
Johan Lange
J Roberts
James Grant
Jimmy Spear
Jimmy Wait
John Henderson
John Nell
Kevin Allardyce
Leon de Beer
Leon Nel
Lillico
Matthew Wadeley
Mark Cockcroft
Martin de Wit
Mike Koch
Mike Spinks
Mitchell Moore
MP Oosthuizen
N Clur
Norman Coetzee
Paddy Venske
Paul Verheul
Pieterse
Pine Pienaar
R Smith
Richard Mosley
Rob van den Giessen
Stuart Anderson
Ted Adams
Tig Andrin
Trevor Minott
Trevor Spence
Trevor Thompson
Tyron Gruar
W Bosman
W Hyman
Wade Martin
Warren Meredith
Werner van Rooyen
Wynand Wiering

Top


Provincial Anglers – Ladies

Anna Kotowicz
Anna Nel
Diana Stanford
Jackie Pratt
Liz du Plessis
Lynette Adams
Lynette Lawrence
S Knudsen
S Lottering

Top


Provincial Anglers – U21

Sean Venske
G Anderson
Brendan Herald
J Daniels
Stephen Pratt
James Westoby
John Griffiths Muller
Anton Cameron Muller
Trevor Spence

Top


Provincial Anglers – Juniors

Anton Cameron Muller
Brendan Herald
Bruce Westoby
Dries Liebenberg
Ethan Baty
Greg Anderson
Henk Liebenberg
J Daniels
J Lottering
John Griffiths Muller
James Westoby
Lee Kern
Mathew Meredith
Michael Gruar
Stephen Pratt
Trevor Mosley
Wesley Strydom

Top

Provincial Colours – Other

Colin GreenSafety
Dave BrownSafety
Ian van ZylSafety

Top

Leave a Reply

Your email address will not be published.