2006 Awards

Floating Trophies 


Sally Greening Trophy for First Released Marlin

Abrie Botha


Angler's Corner Trophy for First Released Sailfish

John Henderson


Herbert Green Trophy – Most Meritorious Billfish

None


J & C Blake Trophy – Most Meritorious Gamefish

Wesley Strydom – 21.65 kg Yellowfin Tuna on 10 kg line – Sodwana Bay


Dave & Lynn McMillan Trophy – Most Meritorious Cuda

Warren Meredith – 16.1 kg Cuta on 10 kg line – Zavora


Anglers Taxi Trophy – Most Meritorious Dorado

Andre Kruger – 14.4 kg Dorado on 10 kg line – Zavora


Dave & Lynn McMillan Trophy – Most Meritorious Tuna

Wesley Strydom – 21.65 kg Yellow Fin Tuna on 10 kg line – Sodwana Bay


Albert Millar Trophy – Most Species in any one Competition

John Henderson – 3 Species – 242.22 points – Zavora


Kobus Botha Trophy – Best Junior Angler

Henk Liebenberg


Total Holiday Inn Trophy – Lady Angler of the Year

Dorette Els – 119.0 points – Sodwana Bay


Hans Bonarius Trophy – Angler of the Year

Abrie Botha – 800.0 points – Sodwana Bay


Mercury Outboard Trophy – Top Skipper / Boat of the Year

Grant Estman –  GAFFIT II – 1,108.2 points


Peter Henderson Trophy – Top Angler in Development Competition / Most Improved / Promising Angler

Jeremy Dawson


Leon de Beer Trophy – Most Successful Billfish Angler throughout the year

Denham Townsend


Ivanhoe Trophy – The Nomads Member who has made the most contribution throughout the year towards the promotion of the overall sport of Deep-Sea Angling

Charles Saville


Trophies – Not Floating

 Dave Martin

 Protea – Costa Rica (Capt)

 Charles Saville

 Protea – Puerto Rico (Capt)
 Protea – World Games Azores (Capt)

 Denham Townsend

 Protea – Puerto Rico 
 Protea – ILTA Guatemala (Capt)
 Sadsaa – ILTA Puerto Rico (Capt)

 Warren Meredith

 Protea – ILTA Guatemala
 Sadsaa – Sailfish Nationals

 Anton Faurie

 Sadsaa – Sailfish Nationals

 Donovan Wadeley

 Sadsaa – Gamefish Nationals 

 Grant Estman

 Sadsaa – Hawaii International 


Trophy for Tag / Tip & Release Billfish

  Abrie Botha

 John Henderson

 Henk Liebenberg


Nomads Club Colours

 Hein Engelbrecht

 Pieter Range 

 Werner van Rooyen 

 Mitchell Moore

 Steve Barbe

 Rodney Luppnow


Nomads Record Certificate

 Anna Nel

 Johan Lange 


Nomads Certificate – Released Billfish

 Denham Townsend

 Eric Abrams

 Danny Fisher

 Jan Potgieter 

 Charles Saville

 Glen Reynolds

 Johan Lange

 Jean Slabbert 

 Warren Meredith

 Tig Andrin

 Jeremy Dawson

 Hein Engelbrecht 

 Anton Faurie

 Friedel Kirstein

 Coen Vermaak 

 David Visser 

 Grant Estman

 Leon Nel 

 Hennie Liebenberg

 Bernie Andrin 

 Nicolaas Oosthuizen 

 Anna Nel 

 Pieter Range 

 Coen Mynhardt 

 Ian van Zyl

 Trevor Spence

 Dave Martin

 

PROTEA COLOURS

 Dave Martin

 Costa Rico 

 Captain 

 Protea 2

 Charles Saville

 Peurto Rico
 Azores

 Captain 
 Captain

 Protea 2
 Protea 3 

 Denham Townsend

 Puero Rico 
 ILTA Guatemala

 
 Captain

 Protea 1
 Protea 2 

 Warren Meredith

 ILTA Guatemala 

 

 Protea 1 


SADDSAA COLOURS 

 Denham Townsend

 ILTA PuertoRico

Captain 

 Sadsaa 3 

 Anton Faurie

 Sailfish Nationals

 

 Sadsaa 2

 Warren Meredith

 Sailfish Nationals

 

 Sadsaa 1

 Donovan Wadeley

 Gamefish Nationals

 Captain

 Sadsaa 1

 Grant Estman

 Hawaii Nationals

 

 Sadsaa 1


SOUTHERN GAUTENG COLOURS

 Grant Estman

 Sailfish Nationals
 Marlin Nationals

 Captain
 Captain 

 National 5
 National 6

 Graham Morgan

 Sailfish Nationals

 

 National 3

 Trevor Spence

 Sailfish Nationals

 

 National 3

 Mike Koch

 Sailfish Nationals
 Marlin Nationals

 

 Provincail 3
 National 1

 Geoff Hardy

 Gamefish Nationals

   

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.