2004 Awards

Floating Trophies 


Sally Greening Trophy for First Released Marlin

No Marlin T & R


Angler's Corner Trophy for First Released Sailfish

Graham Morgan – Barra


Herbert Green Trophy – Most Meritorious Billfish

None


J & C Blake Trophy – Most Meritorious Gamefish

Coen Vermaak – 13.9 kg Cuta on 6 kg line – Barra


Dave & Lynn McMillan Trophy – Most Meritorious Cuda

Coen Vermaak – 13.9 kg Cuta on 6 kg line – Barra


Anglers Taxi Trophy – Most Meritorious Dorado

Andrew Lillico – 5.4 kg Dorado on 6 kg line – Barra


Dave & Lynn McMillan Trophy – Most Meritorious Tuna

Glen Reynolds – 6.7 kg Yellow Fin Tuna on 6 kg line – Barra


Albert Millar Trophy – Most Species in any one Competition

Graham Morgan – 3 species – 757.36 points


Kobus Botha Trophy – Best Junior Angler

None


Total Holiday Inn Trophy – Lady Angler of the Year

Jackie Pratt – 145.90 points


Hans Bonarius Trophy – Angler of the Year

Graham Morgan – 757.36 points


Mercury Outboard Trophy – Top Skipper / Boat of the Year

Graham Morgan –  Anglers Taxi – 796,79 points


Peter Henderson Trophy – Top Angler in Development Competition / Most Improved / Promising Angler

Matthew Meredith


Leon de Beer Trophy – Most Successful Billfish Angler throughout the year

Dave Martin


Ivanhoe Trophy – The Nomads Member who has made the most contribution throughout the year towards the promotion of the overall sport of Deep-Sea Angling

Geoff Hardy


Trophies – Not Floating

Denham Townsend

SADSAA

FIPS International

Anton Faurie

SADSAA

FIPS International

Lynette Adams

Protea

FIPS International


Trophy for Tag / Tip & Release Billfish

Graham Morgan – Barra


Nomads Club Colours

Friedel Kirstein


Nomads Record Certificate

Matthew Meredith


Nomads Certificate – Released Billfish

Andre Kruger

Graham Morgan

Anton Faurie

Grant Estman

Warren Meredith

Abrie Botha


PROTEA COLOURS

Dave Martin

Guatemala Sailfish

Lynette Adams

FIPS International


SADSAA COLOURS

Dave Martin

Sailfish Nationals

Captain

Denham Townsend

FIPS International
Marlin National


Captain


SOUTHERN GAUTENG COLOURS

Warren Meredith

Captain
Team Manager
Captain
Captain
Captain
Skipper

Sailfish Nationals
Junior Nationals
Shelley Interprovincial
Marlin Nationals
Kenya Interprovincial
FIPS International

National 3

Provincial
Nationals
Provincial 3

 

Grant Estman


Captain
Captain

Sailfish Nationals
All Inland Association
Umhlali Interprovincial
Shelley Interprovincial
Marlin National
Kenya Interprovincial

National 2
Association 2
Provincial 2
Provincial 3
National 2
Provincial 4

Leon Nel

 

Sailfish Nationals

Provincial 2

Anton Fourie

Captain
Captain

Sailfish Nationals
Kenya Interprovincial

National 3
Provincial 4

Ettienne Vercueil


Skipper

Kenya Interprovincial
FIPS International

Provincial 1
 

Trevor Spence

Captain

Durban Interprovincial

Provincial 4

Dave Visser

 

Durban Interprovincial
Shelley Interprovincial

Provincial 2
Provincial 3

Anna Nel

 

Durban Interprovincial

Provincial 2

Jimmy Wait

 

All Inland Association
Shelley Interprovincial

Association 1
Provincial 1

Abrie Botha

 

All Inland Association
Kenya Interprovincial

Association 1
Provincial 1

Glen Day

 

All Inland Association

Association 1

Graham Morgan

Captain

Tuna Nationals
Kenya Interprovincial

Provincial 3
Provincial 4

Mike Koch

 

Gamefish Nationals

Provincial 1

Geoff Hardy

Captain

Gamefish Nationals
Umhlali Interprovincial

National 1
Provincial 3

John Nel

 

Umhlali Interprovincial

Provincial 1

Donovan Wadeley

 

Gamefish Nationals

Provincial 3

Mathew Wadeley

 

Gamefish Nationals

Provincial 3

Coen Mynhardt

 

Shelley Interprovincial

Provincial 1

Coen Vermaak

Skipper
Crew

Sailfish Nationals
FIPS Internatonal

 

Ted Adams

Crew

FIPS International

 

Dave Knudsen

Crew

FIPS International

 

Charles Saville

Crew

FIPS International

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.